- Polska jest i będzie stabilnym partnerem Chin w Unii Europejskiej oraz w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej. Potencjał gospodarczy i intelektualny Polski jest dobrą bazą dla rozwoju kontaktów gospodarczych oraz dla morskich inwestycji chińskich przedsiębiorców i instytucji finansowych w naszym kraju - powiedziała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Anna Wypych-Namiotko podczas Polsko - Chińskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 21 grudnia br. w Pekinie. Wiceminister A. Wypych-Namiotko uczestniczyła w oficjalnej delegacji państwowej z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim na czele przebywającej w dniach 17-22 grudnia br. w Chińskiej Republice Ludowej.
Wizyta polskiej delegacji, w skład której obok przedstawicieli rządu wchodzili także przedstawiciele polskiego biznesu, miała oprócz charakteru politycznego istotny wymiar gospodarczy. Głównym celem wizyty było zdynamizowanie współpracy między Polską a Chinami oraz promocja Polski jako atrakcyjnego partnera dla chińskich inwestorów. Jednym z efektów wizyty polskiej delegacji jest podniesienie dwustronnych relacji polsko-chińskich do poziomu partnerstwa strategicznego.
W trakcie wizyty odbyło się Forum Inwestycyjne w Szanghaju oraz Forum Gospodarcze w Pekinie. Wiceminister A. Wypych-Namiotko w swoim wystąpieniu podczas panelu dotyczącego transportu, infrastruktury i budownictwa poruszyła kluczowe kwestie dla rozwoju kontaktów biznesowych pomiędzy Polską a Chinami oraz wyraziła nadzieję na dynamiczny rozwój współpracy polsko-chińskiej we wszystkich gałęziach transportu, szczególnie w dziedzinie transportu morskiego oraz infrastruktury transportowej. Wiceminister zachęcała przedstawicieli biznesu chińskiego uczestniczących w forum gospodarczym do wchodzenia na polski rynek usług sektora morskiego oraz do pogłębiania współpracy i realizacji wspólnych projektów w branży morskiej. A. Wypych-Namiotko zwróciła też uwagę na polskie szkolnictwo morskie, będące od lat wizytówką morskich tradycji Polski oraz na potencjał i bogatą ofertę polskich uczelni, posiadających w swej ofercie dydaktycznej wiele specjalistycznych kierunków studiów, w tym również w języku angielskim.
Wiceminister A. Wypych-Namiotko przypomniała o uruchomieniu w 2010 r. w porcie w Gdańsku pierwszego regularnego bezpośredniego połączenia kontenerowego pomiędzy regionem Morza Bałtyckiego a Chinami.
A. Wypych-Namiotko wyraziła nadzieję, że w ramach tej wizyty z udziałem około 100 przedstawicieli polskiego biznesu, Polska udowodniła, że mimo kryzysu jest krajem gospodarki rozwijającej się i godnym zaufania partnerem. Zapewniła również, że wizyta przyczyni się do pogłębienia współpracy w wielu dziedzinach, a także zaowocuje nawiązaniem nowych kontaktów biznesowych z partnerami chińskimi w sektorze transportowym.