Tuńczyk błękitnopłetwy jest wysoko ceniony ze względu na walory smakowe, ale grozi mu wyginięcie z powodu intensywnego i często nielegalnego połowu. Europejski projekt badawczy SELFDOTT to propozycja ochrony tego gatunku poprzez hodowlę tuńczyka w specjalnych pływających klatkach.
Tuńczyk błękitnopłetwy nazywany jest tygrysem mórz, potrafi osiągnąć wagę ponad pól tony i prędkość do 70 km/h. Może również migrować tysiące kilometrów. Dla wielu ludzi to jednak bogate, kremowe, czerwone mięso stanowi o jego wyjątkowości. Popyt na tę rybę grozi jej wyginięciem. Pomimo różnych inicjatyw mających na celu ograniczenie połowów od 1970 r. populacja tuńczyka spadła aż o 80 proc.
Jak więc ocalić tuńczyka? Z pewnością efektywne zarządzanie połowami jest niezbędne do zapewnienia ciągłości tego gatunku. Akwakultura, czyli hodowla, również może stanowić rozwiązanie tego problemu. Na razie jednak wysiłki podejmowane przez hodowców okazały się niewystarczające - ze względu na to, że naturalnym środowiskiem tych ryb są głębokie wody.
Obecnie testowany jest nowy europejski program, który może się okazać prawdziwym przełomem. Projekt SELFDOTT (Self-sustained Aquaculture and Domestication of Bluefin Tuna), wspierany przez Unię Europejską, odnotował już pierwsze sukcesy w hodowli atlantyckiego tuńczyka błekitnopłetwego. Po czterech latach badań, w których brało udział 13 instytutów z całej Europy, naukowcy pozyskali znaczące ilości ikry tuńczyka hodowlanego. Kilka europejskich laboratoriów, w tym Hiszpański Instytut Oceanografii, który koordynuje projekt, wyhodowało rybę o wadze 1 kg w zaledwie trzy miesiące.
Wspomniany projekt nie jest pierwszym wspieranym przez Komisję Europejską, skupiającym się na biologicznym cyklu tuńczyka. Wymaga jednak dużo czasu i wysiłku. Tuńczyk błękitnopłetwy potrzebuje dekady, aby dojrzeć, a hodowla ikry i odżywianie tej ryby są szczególnym wyzwaniem. Naukowcy biorący udział w projekcie mają nadzieję sfinalizować badania nad cyklem życiowym tuńczyka hodowlanego w ciągu najbliższych 4-5 lat. Jeśli osiągną sukces, przyczyni się to do częściowego ocalenia zagrożonych ławic.
SELFDOTT to jeden z wielu projektów wspieranych przez UE nie tylko przez dotacje, ale też poprzez tworzenie Europejskiej Przestrzeni Badawczej, która pomaga naukowcom, instytucjom i przedsięwzięciom oraz wzmacnia międzynarodową współpracę i konkurencyjność europejskiej gospodarki. Był prezentowany na wystawie podczas pierwszej Konwencji Innowacji organizowanej przez UE 5-6 grudnia ub. roku w Brukseli.