Rada Nadzorcza Zarządu ZMPG SA, na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2013 roku, zdecydowała o rozstrzygnięciu postępowań kwalifikacyjnych uzupełniających skład kierownictwa gdańskiego portu. Stanowisko Prezesa Zarządu powierzono Dorocie Raben, a Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Markowi Pietruszewskiemu. Uzgodniono także rozpoczęcie kadencji Zarządu w nowym składzie na 15 lipca 2013. Do tego czasu Zarząd Spółki nadal jednoosobowo stanowił będzie Jerzy Melaniuk, dotychczasowy Wiceprezes ds. Infrastruktury.
Po raz pierwszy w historii gdański port powierzono damskim dłoniom. Dorota Raben jest absolwentką Wydziału Chemii poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 23 lata życia zawodowego poświęciła dotąd firmom logistycznym, doradczo-szkoleniowym i zarządczym - stale rozszerzając swoje kwalifikacje w uczelniach Europy Zachodniej. Jest ekspertem z dziedziny łańcuchów dostaw i doradztwa personalnego. Wciąż szukając ukochanego miejsca na ziemi - mówi o sobie dzisiaj - staram się robić wszystko, co ma sens... pamiętając jednak o nutce szaleństwa, bez której trudno się obejść w dzisiejszym świecie.
Swoje ekonomiczne, ale także inżynierskie wykształcenie, od ukończenia w 1996 roku Politechniki Lubelskiej konsekwentnie wykorzystuje zawodowo Marek Pietruszewski. Praca wymagająca stałego kontaktu z przepływem pieniądza na rynkach międzynarodowych była także naturalnym motorem do studiów MBA w Bristolu i Paryżu, a ostatnio studiów doktoranckich w Katedrze Zarządzania i Marketingu warszawskiej SGH. Poza doświadczeniem, zdobywanym na dynamicznym rynku finansów, najważniejszą wartością jest dla mnie - ocenia sam - osiąganie pełnej zgody wszystkich członków zarządu co do realizowanych projektów i kierunków działania.
Szczególnie trudnym w tysiącletnim porcie zadaniem utrzymania infrastruktury technicznej i jej rozbudową nadal będzie się zajmował Jerzy Melaniuk, inżynier, absolwent i były pracownik Politechniki Gdańskiej. Osiągnięcia naukowo-badawcze, docenione szeregiem nagród Rektora Politechniki Gdańskiej, Szef Infrastruktury Portu w Gdańsku weryfikował praktycznie w firmach podejmujących znaczące inwestycje geotechniczne i hydrotechniczne na terenie Polski oraz Niemiec. Pracując dla londyńskiego armatora Mayfair Shipping Limited, miał sposobność poznania oczekiwań stawianych portom przez firmy żeglugowe. W ciągu blisko 40 lat pracy zawodowej, wielokrotnie miał bliski kontakt z portem w Gdańsku. Także ostatnio, kiedy - jako Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA - sprawował nadzór nad inwestycjami, przesyłem ropy i paliw oraz bezpieczeństwem funkcjonowania sieci. Doświadczenie w zarządzaniu dużymi podmiotami gospodarczymi poparł też dyplomem MBA. Umiejętność organizacji pracy zespołowej pozwala jednak znaleźć czas dla kontakt z naturą i sportem (wiele lat społecznego prowadzenia znanego gdańskiego klubu sportowego), a także - jak przystało na gdańszczanina - politykę gospodarczą regionu.