Do piątku (7 bm.) ma być złożony w sądzie wniosek o zbadanie przez biegłego planu połączenia Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" i Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Jest już zgoda rad nadzorczych obu spółek, zawarto też umowę społeczną w "Gryfii". Połączenia nie chcą natomiast związkowcy z MSR.
Rady nadzorcze obu stoczni - 3 i 4 bm. - zaakceptowały plan ich połączenia, uzgodniony przez zarządy. Za najlepszy wariant uznały przejęcie MSR przez "Gryfię". Akcjonariusze ze Świnoujścia otrzymają nowo wyemitowane akcje, w zamian za majątek MSR, który będzie przeniesiony do nowej spółki.
Teraz plan ma trafić do sądu, wraz z wnioskiem o zbadanie go przez biegłego. Jeżeli uzyska pozytywną opinię, wypowiedzą się akcjonariusze spółek na walnym zgromadzeniu (na przełomie lipca i sierpnia). Po przyjęciu przez nich uchwały o połączeniu można będzie złożyć dokumenty do sądu rejestrowego.
- Przewidujemy, że rejestracja nowej spółki nastąpi 30 września - poinformował w środę na konferencji prasowej w Szczecinie Lesław Hnat, prezes "Gryfii" i MSR.
Po połączeniu powstanie Morska Stocznia Remontowa "Gryfia", z siedzibą w Szczecinie. Ma zatrudniać łącznie ponad 800 osób. Dziś w "Gryfii" jest 570 stałych pracowników, a w MSR - 350. Średnia wieku zatrudnionych to 50 i więcej lat.
- Nie zakładamy zwolnień grupowych - podkreślił prezes Hnat. - Będą odejścia naturalne, na emeryturę lub dobrowolne, za porozumieniem stron.