Rozwój technologii skroplonego gazu ziemnego (LNG) wymaga kształcenia wyspecjalizowanych kadr. Pierwsza grupa takich fachowców ukończyła studia w szczecińskiej Akademii Morskiej. Wielu z nich liczy na pracę w przyszłym terminalu LNG w Świnoujściu.
Dyplomy ukończenia studiów "Transport LNG i eksploatacja terminali" odebrało 9 bm. na Akademii Morskiej 36 absolwentów Europejskiego Centrum Szkolenia LNG. To pierwsza w kraju grupa takich specjalistów wykształconych przez polskie uczelnie, a przygotowanych według światowych standardów. Centrum jest wspólną inicjatywą spółki Polskie LNG, AM w Szczecinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas ponad 200 godzin wykładów i ćwiczeń studenci poznali wszelkie zagadnienia związane z technologią LNG. Przećwiczyli m.in. ruch w obrębie portu statków przewożących skroplony gaz ziemny. Wykorzystano tu niepowtarzalny zestaw czterech symulatorów najnowszej generacji. Mają one za zadanie wiernie odwzorowywać warunki pracy całego gazoportu.
- Ukończenie studiów na Akademii Morskiej w Szczecinie to powód do dumy, bowiem zdobyta tu wiedza otwiera przed państwem drogę do elitarnego świata nowoczesnej inżynierii, za jaką uważana jest specjalizacja LNG - napisał w liście do absolwentów studium Rafał Wardziński, p.o. prezes spółki Polskie LNG.
Pionierski kierunek ukończył m.in. Wojciech Piekarz ze Świnoujścia. Obecnie pracuje jako specjalista projektów offshore w Morskiej Stoczni Remontowej w swoim rodzinnym mieście. Ma jednak nadzieję, że w przyszłości jego umiejętności zostaną wykorzystane w świnoujskim terminalu, którego budowę może obserwować na co dzień - mieszka bowiem w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
- Od dziecka jestem związany ze Świnoujściem, znam charakter przemysłu morskiego, portowego i liczę na rozwój swojej kariery w tka dużym przedsięwzięciu jak terminal LNG - mówi W. Piekarz. - Dlatego wcześniej skończyłem studia na wydziale inżynierii bezpieczeństwa cywilnego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, a moja praca inżynierska dotyczyła zagrożeń wynikających z budowy i eksploatacji terminalu LNG.