36 nowych specjalistów od gazu skroplonego ma od dziś Akademia Morska w Szczecinie. Przez ostatni rok uczyli się obsługi terminalu LNG, a dziś jako jedynie w Polsce kończą studia związane właśnie z transportem gazu LNG.
Podyplomowy kierunek "Transport LNG i Eksploatacja Terminali" szczecińska uczelnia otworzyła wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa w lutym zeszłego roku. Studia rozpoczęło 38 słuchaczy, a ukończyło dwie osoby mniej. Zajęcia prowadzone były zarówno w formie wykładów, laboratoriów, jak i ćwiczeń na na nowoczesnych symulatorach, gdzie studenci uczyli się m.in. jak bezpiecznie przyjąć i rozładować gazowiec.
- To jedyny taki kierunek nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy - tłumaczy Katarzyna Opalińska, rzeczniczka Akademii Morskiej. - Dzieli się na dwa aspekty: bezpieczeństwa od strony morza i lądu oraz technicznych umiejętności związanych ze specyfiką gazu skroplonego.
Świeżo upieczeni absolwenci odebrali dziś dyplomy. Mieli też spotkać się z przedstawicielami Polskiego LNG, ale delegacja firmy nie dojechała do Szczecina. W drugiej edycji projektu weźmie udział 20 osób. Jak przyznają absolwenci, w Polskim LNG będą starali się o pracę.
- To gwarancja dobrej pracy, ale wiedza, którą zdobyliśmy na tym kierunku, przyda się także w innych dziedzinach - mówi jeden z absolwentów kierunku.
- Jestem absolwentem, wtedy jeszcze, Wyższej Szkoły Morskiej i z założenia miałem zamiar pracować gdzieś przy porcie lub w okrętownictwie. Ten terminal daje taką możliwość - mówi drugi. - Najważniejsze jest zdobycie doświadczenia i będziemy próbować dostać się do pracy w Świnoujściu, ale w Europie budowane są też inne gazoporty.
Tymczasem, na Akademii zakończył się nabór na drugą edycję projektu. Weźmie w niej udział 20 osób.