W plebiscycie organizowanym przez Naczelną Organizację Techniczną i redakcję Przeglądu Technicznego, tytułem "Złotego Inżyniera 2011" uhonorowano 6 osób, wśród których znalazł się Piotra Kurzawa, inżynier ze spółki Polskie LNG. W tegorocznej edycji konkursu, jeszcze jeden przedstawiciel tej firmy - Wojciech Cudny, dyrektor Pionu Eksploatacji Polskie LNG - otrzymał nominację do tego tytułu.
Piotr Kurzawa, wicedyrektor Projektu Budowy Terminalu LNG ds. Realizacji, ten zaszczytny tytuł otrzymał za najwyższe standardy prowadzenia świnoujskiej budowy, wśród których - jako kluczowy parametr - doceniono jakość.
- Inżynier Kurzawa swoją pracą udowadnia, że inwestycja infrastrukturalna w Polsce może być realizowana sprawnie, fachowo i z zachowaniem najwyższych standardów. W zaledwie dwa miesiące zespół pod okiem Piotra Kurzawy wybetonował ściany zewnętrzne zbiorników, które już w 2014 roku osłaniać będą zbiorniki właściwe ze skroplonym gazem ziemnym. To dotąd najszybsze na świecie betonowanie takich obiektów metodą ciągłą z użyciem szalunku ślizgowego - tak organizatorzy konkursu uzasadniali przyznanie Piotrowi Kurzawie nagrody w kategorii Jakość. Laureat odebrał wyróżnienie z rąk byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, podczas gali, która odbyła się 2 marca 2012 r. w Warszawie.
Piotr Kurzawa jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej i doświadczonym budowniczym. Ma za sobą szereg realizacji infrastrukturalnych w kraju i za granicą. Jako kierownik budowy terminalu LNG w Świnoujściu, nadzoruje ze strony inwestora prace przy tej ważnej dla polskiego systemu energetycznego inwestycji. Zakończony sukcesem, na przełomie jesieni i zimy 2011 roku, dwumiesięczny proces stawiania ścian zewnętrznych przyszłych zbiorników na gaz, jest w dużym stopniu jego zasługą.
- Te dwie nominacje, jak i zdobyty tytuł tylko potwierdzają, że nasza budowa jest realizowana przez wybitnych fachowców, których dostrzegło i doceniło grono niezależnych specjalistów - podkreśla Rafał Wardziński, pełniący obowiązki prezesa Zarządu spółki Polskie LNG. - To także dowód, iż przyszłość terminala LNG jest w rękach najlepszych polskich inżynierów, co pozwala ze spokojem patrzeć na dalszą jego realizację i terminowe zakończenie inwestycji - dodaje prezes Wardziński.
W tegorocznej edycji konkursu ogółem przyznano 21 tytułów: Złotego, Srebrnego, Wyróżnionego oraz Młodego Inżyniera. Nagrodą specjalną - statuetką Diamentowego Inżyniera - uhonorowano prof. Jerzego Buzka. Były premier RP, jak zauważono podczas ceremonii, wśród posiadanych tytułów naukowych jest przede wszystkim inżynierem - absolwentem Wydziału Energetycznego Politechniki Śląskiej.
- Jeśli Unia Europejska przegrywa walkę konkurencyjną, to właśnie dlatego, że brakuje w niej inżynierów i techników. Przegrywamy nie tylko z USA i Japonią, ale i z Chinami (...) - powiedział Jerzy Buzek. - Powinniśmy zwiększać zainteresowanie naukami ścisłymi w szkołach średnich, a nawet podstawowych, i zachęcać młodych ludzi, szczególnie dziewczęta, aby nie bały się zostać inżynierami. - podkreślił.
"Złoty Inżynier" to najbardziej prestiżowa polska nagroda przyznawana absolwentom uczelni technicznych za ich osiągnięcia zawodowe. Konkurs organizowany jest od 18 lat przez redakcję Przeglądu Technicznego - drugiego w Europie najstarszego czasopisma inżynierskiego o 146- letniej tradycji. Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz wicepremiera Waldemara Pawlaka.
- Konkurs, który popularyzuje dokonania polskich inżynierów i promuje najwybitniejszych twórców techniki, zajął trwałe miejsce w naszym życiu publicznym - napisał prezydent w liście z okazji XVIII edycji plebiscytu o tytuł "Złotego Inżyniera", który odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.
Każdego roku w gronie laureatów są przedstawiciele różnych zawodów, absolwenci politechnik i uczelni rolniczych z całego kraju. Początkowo był rocznie tylko jeden laureat uhonorowany tytułem "Złoty Inżynier". Od 1999 r. laureatów jest sześciu w kategoriach: nauka, high-tech, menedżer, zarządzanie, ekologia i jakość.