Za kilka dni 36 absolwentów studiów Transport LNG i eksploatacja terminali odbierze dyplomy. To jedyne takie studia w Polsce i tej części Europy. Prowadzone są przez Akademię Morską w Szczecinie we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Celem tych podyplomowych studiów jest kształcenie i przygotowanie kadry inżynierskiej do pracy na stanowiskach związanych z transportem, urządzeniami i systemami regazyfikacji, przechowywania i przesyłu skroplonego gazu ziemnego. Prowadzą je wspólnie Wydział Mechaniczny Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Wy-dział Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Pierwsza edycja rozpoczęła się w lutym zeszłego roku. Odbyło się 16 zjazdów (w tym pięć na AGH). Słuchacze byli po różnych uczelniach - zarówno Akademii Morskiej, jak i politechnice czy uniwersytecie. Zajęcia prowadzono w formie wykładów, laboratoriów oraz ćwiczeń na symulatorach (np. szkolenie operatorskie terminalu LNG).
Naukę ukończyło 36 słucha-czy wywodzących się z przemysłu związanego z LNG i zeszłorocznych absolwentów studiów, ale także pracowników innych gałęzi gospodarki, pragnących poszerzyć swoje wiadomości z zakresu transportu i przechowywania gazów skroplonych, budowy i eksploatacji terminali LNG, systemów procesowych zachodzących na terminalach, kriogeniki i fizykochemii gazów skroplonych.
- Druga edycja rozpoczęła się 2marca br. - informuje dr inż. Marcin Szczepanek, kierownik studium.
Tym razem swoje kwalifikacje będzie podnosić dwadzieścia osób.