Po mroźnej zimie rosnące temperatury często oznaczają podwyższenie stanu wód w rzekach w regionie, a co za tym idzie - powodzie. Na razie jednak sytuacja jest dobra i nie ma się czego obawiać, ale lodołamacze mają co robić. Kosztowną pracę lodołamaczy dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie cały czas obserwują warunki pogodowe. Ze spokojem, ale czujnie, bo nic nie jest w przyrodzie do końca przewidywalne, mówią specjaliści z Wydziału Śródlądowych Dróg Wodnych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Lodołamanie prowadzi się, kiedy na rzece występuje pokrywa lodowa, która blokuje przepływ wody. Teraz lodołamacze pracują, uruchamiając połamaną, stojącą krę lodową na Odrze Wschodniej i Regalicy.
By utrzymać rzeki naszego regionu wodnego w dobrym stanie ,potrzeba dużych pieniędzy. Dlatego właśnie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie kolejny raz otrzymał środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na prowadzenie akcji lodołamania i pogotowia lodowego na Odrze w 2012 roku.
Fundusz w Szczecinie przekazał na ten cel środki w kwocie do 350 tysięcy złotych. Również ze środków Funduszu RZGW w Szczecinie zakupił elektroniczny system wspierający proces nadzoru i podejmowania decyzji na potrzeby skutecznego prowadzenia akcji lodołamania, który na bieżąco dostarcza dokładne informacje o aktualnej pozycji lodołamaczy zarówno w momencie ich postoju (pogotowia lodowego), jak również w trakcie prowadzenia właściwej akcji lodołamania.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie jest odpowiedzialny za prowadzenie ochrony przeciwlodowej, która ma zapewnić swobodny spływ lodu oraz likwidację zatorów lodowych mogących doprowadzić do wystąpienia powodzi zatorowych. Ochrona ta realizowana jest przez prowadzenie akcji lodołamania przy użyciu lodołamaczy. Kierownictwo akcji lodołamania sprawuje RZGW Szczecin.