Przez rok na nowoczesnych symulatorach uczyli się obsługi terminalu LNG, a teraz, jako jedyni w Polsce, skończą studia związane właśnie z transportem gazu skroplonego. 9 marca na Akademii Morskiej świeżo upieczeni absolwenci odbiorą dyplomy oraz spotkają się ze swoimi potencjalnymi pracodawcami.
Podyplomowy kierunek "Transport LNG i Eksploatacja Terminali" szczecińska uczelnia otworzyła wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa w lutym zeszłego roku.
- To jedyne takie studia nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy - tłumaczy Katarzyna Opalińska, rzeczniczka Akademii Morskiej. - Dotyczą one wiadomości związanych m.in. z tym, co wiedzieć powinny załogi pracujące na lądzie, czyli z bezpieczeństwem przyjęcia i rozładowania gazowca. Studia dzielą się na dwa aspekty: bezpieczeństwa od strony morza i lądu oraz technicznych umiejętności związanych ze specyfiką gazu skroplonego. Absolwenci są przeszkoleni do tego, by w pełni obsłużyć terminal w każdym z jego procesów technologicznych.
Pierwsi absolwenci tego kierunku swoje dyplomy odbiorą 9 marca. Tego dnia spotkają się także z przedstawicielami Polskiego LNG.
- Polskie LNG uczestniczy w projekcie od samego początku, m.in. w budowie całego centrum szkoleniowego - dodaje Opalińska. - W związku z tym absolwenci będą mogli porozmawiać ze swoim potencjalnym, przyszłym pracodawcą.
Nabór na kolejną edycję projektu rusza 2 marca. Rekrutacja potrwa do końca marca.