Akademia Morska w Szczecinie uczestniczy w międzynarodowym projekcie C-LIEGE. Jego celem jest opracowanie rozwiązań dla przewozu ładunków w mieście, które przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
Efektem międzynarodowego projektu C-LIEGE (Clean Last Mile Transport and Logistics Management) ma być m.in. mapa transportowa dla województwa zachodniopomorskiego, czyli opracowane założenia zintegrowanego planowania i zarządzania energooszczędnym miejskim transportem towarowym.
- Głównym celem projektu jest opracowanie rozwiązań z zakresu logistyki miejskiej, które umożliwią ograniczenie zapotrzebowania na przewozy ładunków na obszarach zurbanizowanych, a przez to redukcję zużycia energii i emisji dwutlenku węgla - informuje Katarzyna Opalińska, rzecznik Akademii Morskiej w Szczecinie.
Przeprowadzone zostaną badania i eksperymenty w Szczecinie oraz innych wybranych miastach (m.in. w Stuttgarcie, Newcastle, Leicester czy Montanie). Opracowane będą też metody przeniesienia i dostosowania rozwiązań, które już się sprawdziły na świecie. Skorzystają z nich lokalne władze samorządowe.
W projekcie bierze udział 16 podmiotów - instytutów naukowo--badawczych, uczelni oraz firm - z Niemiec, Belgii, Portugalii, Rumunii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Malty, Bułgarii oraz Polski. Koordynatorem przedsięwzięcia jest FIT - włoska firma konsultingowa zajmująca się m.in. wdrażaniem innowacyjnych systemów w transporcie i logistyce.
W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem eksperymentów pilotażowych projektu, w szczecińskiej Akademii Morskiej odbyło się w ub. tygodniu spotkanie informujące o szczegółach.