Do poniedziałku można było składać wnioski o przydział zdolności regazyfikacyjnej w terminalu LNG w Świnoujściu. Zgłosił się tylko jeden chętny, ale jego wniosek miał uchybienia formalne i został odrzucony. Nie zamyka to jednak możliwości ponownego ubiegania się o przydział mocy przez zainteresowanych kontrahentów.
We wskazanym okresie (od 15 listopada do 30 stycznia) wpłynął jeden wniosek od podmiotu zainteresowanego zawarciem umowy regazyfikacyjnej. Z uwagi na błędy formalne w zgłoszonym przez ten podmiot formularzu, zgodnie z regulaminem wniosek został odrzucony. Spółka nadal więc dysponuje nieprzydzieloną zdolnością regazyfikacyjną instalacji LNG na poziomie 200 000 Nm3/h.
Kolejne zgłaszane wnioski rozpatrywane będą na zasadach określonych w Instrukcji Terminala, która dostępna jest na stronie internetowej spółki.
Warunkiem wzięcia udziału w tym konkursie było m.in. dostarczenie spółce właściwie wypełnionego formularza zgłoszeniowego wniosku o świadczenie usług regazyfikacji. Szczegółowe informacje o zasadach i przebiegu procedury wraz z instrukcją, jak należało właściwie wypełnić formularz, zostały opublikowane na stronie Polskie LNG.
Odrzucenie wniosku nie oznacza bynajmniej, że nie ma zainteresowania regazyfikacją. Zakończona właśnie procedura dotyczyła około 35 proc., zdolności regazyfikacyjnych tego obiektu. Pozostałe ok. 65 proc. mocy terminala zostało zakontraktowane przez spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w 2009 roku, w wyniku tzw. procedury Open Season.
Terminal ma zostać uruchomiony w połowie 2014 roku. Początkowo ma umożliwić import drogą morską do 5 mld m3 surowca. Później nawet 7,5 mld m3.