Statki Polskiej Żeglugi Morskiej w ubiegłym (2011) roku odnotowały bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o kontrole standardów technicznych, bezpieczeństwa, wyszkolenia i warunków socjalnych załóg jednostek.
Odpowiedzialna za te kontrole instytucja - Port State Control w ubiegłym roku przeprowadziła na statkach PŻM (w tym także i promach, należących do PŻM, zarządzanych przez spółkę Unity Line) łącznie 275 inspekcji. Prawie 70 proc. z nich były to inspekcje, podczas których nie zanotowano nawet najmniejszych uchybień. Jest to znacznie powyżej średniej światowej.
Najważniejsze jednak przy konstruowaniu ogólnego obrazu standardów bezpieczeństwa danego armatora i bandery (lub bander), którą on podnosi, są statystyki dotyczące zatrzymań statków, w przypadku, gdy inspekcje odnotują szczególnie rażące uchybienia na jego jednostkach. Statystyki takie wyrażane są stosunkiem ilości zatrzymań do jednego procenta łącznej ilości inspekcji, zarówno na statkach danego armatora, jak i statkach danej bandery (na podstawie statystyk dotyczących bandery układa się listy, białą, szarą i czarną). O ile średnia wśród armatorów europejskich wynosi w tej kategorii 3,28 proc. o tyle PŻM zanotowała w ubiegłym roku średnią na poziomie tylko 0,36 proc. (jedno zatrzymanie). Dobre wyniki inspekcji PSC na statkach PŻM to przede wszystkim wynik ciężkiej pracy załóg jednostek oraz służb technicznych armatora i osób nadzorujących poziom bezpieczeństwa floty.
Stosunkowo niska ilość uchybień to pozytywny sygnał m.in. dla dostawców ładunków, współpracujących z PŻM oraz ubezpieczycieli.