Józef Gawłowicz urodził się 7 kwietnia 1942 roku w Rudzie koło Mielca. Będąc absolwentem Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, postanowił kontynuować naukę na Wydziale Nawigacyjnym w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie, którą ukończył w 1974 roku.
Dyplom kapitana żeglugi wielkiej uzyskał w 1976 roku. Pierwszym dowodzonym przez niego statkiem był s/s "Zielona Góra". Dowodził także statkami obcych bander m.in. panamaxami Hong Kongu i Arabii Saudyjskiej. W latach 1963-1989 działał jako tajny kurier paryskiej "Kultury" na kraj, którą w okresie PRL przez ponad 25 lat, na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej, przemycał do Polski będąc przyjacielem Jerzego Giedroycia. Okres ten opisał w książce: "Byłem kurierem Giedroycia". Swoje utwory publikował też w tej "Kulturze" pod pseudonimami: Adam Tukubar ("Chińskie wycieczki"), Paweł Sowa ("Pamiętnik znaleziony w Bochni"), Sindbad Żeglarz ("Hawana, czyli traktat o kontrabandzie").
Naukowo zajmował i zajmuje się problemami powiązań geometrii i nautyki. Józef Gawłowicz, kapitan żeglugi wielkiej, kolekcjoner, erudyta, marynista, autor cenionych powieści: "Awantury afrykańskie" (1987, 1994), "Opowieści nawigacyjne" (1988, 1994) (książka wyróżniona nagrodą im. Conrada), "Awantury u Neptuna" (1995), "Nawigacja wczoraj i dziś" (1994), "Byłem kurierem Giedroycia" (1998), "Gejsza z Osaki" (2000), "Biała Fregata" (2002); jest też prezesem Związku Literatów Polskich w Szczecinie, wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Saudyjskiej zatrudnionym w firmie shippingowej w Pireusie. Od 1993 roku sprawował dwukrotnie funkcję Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.