Koalicja OCEAN 2012 prezentuje kolejną publikację przedstawiającą konsekwencje przełowienia.
Druga z serii publikacji ukazuje bezpośredni wpływ przełowienia na kulinarne tradycje Europy. Niegdyś popularne potrawy rybne zaczynają znikać z naszych stołów, lub z dań powszechnych zmieniają się w potrawy luksusowe.
Jednym z przykładów jest jesiotr atlantycki, który został zaklasyfikowany do kategorii gatunków krytycznie zagrożonych, a kiedyś powszechnie występował w wodach Europy - również w Bałtyku. W literaturze można znaleźć informacje o staropolskiej potrawie wigilijnej - jesiotr w śmietanie, o której teraz, w wyniku zmian spowodowanym przełowieniem, wiele młodych osób nigdy nawet nie słyszało.
Innymi tradycyjnymi, lokalnymi potrawami, które niedługo mogą nie być dostępne dla przeciętnych obywateli, są między innymi przygotowywana z ikry dorsza grecka Taramosaláta, potrawy z łososia i węgorza.
Sytuacja znikania wielu potraw z europejskiej tradycji, spowodowana jest znikaniem naszych ryb. Większość ryb w Europie to gatunki przełowione. Od wielu lat ministrowie rybołówstwa państw członkowskich UE wyznaczają limity połowowe powyżej poziomów zalecanych przez naukowców, mimo, że naukowcy wciąż ostrzegają m. in., że węgorz europejski jest na granicy wyginięcia i należy całkowicie wstrzymać połowy tego gatunku. Taka sytuacja dotyczy również innych popularnych w Europie gatunków ryb, jak dorsz, sola, gładzica, niektóre gatunki rekinów i płaszczek.
Pierwsza publikacja, dotycząca ekspansji meduz (The battle for ocean supremacy: the jellyfish conquests) dostępna jest na stronie koalicji www.ocean2012.eu.