W zeszłym tygodniu w ramach projektu InMor odbyła się druga już Giełda Kooperacyjna dla firm branży morskiej
Pomorza Zachodniego. Cel realizowanego od 2006 r. InMoru jest jasny: podnieść innowacyjność i konkurencyjność firm gospodarki morskiej.
Droga do tego celu to m.in. promocja współpracy i wspomaganie
przepływu nowatorskich rozwiązań, również pomiędzy giełdą a podmiotami badawczo-rozwojowymi i wspierającymi (np. banki). Pierwsza giełda odbyła się w maju br. na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług
Uniwersytetu Szczecińskiego.
Przed rejestracją na giełdę każde przedsiębiorstwo wypełniało swój profil, w którym określało, czym się zajmuje, jakie są oczekiwania względem partnera itp.
- Na
drugie spotkanie z cyklu zarejestrowały się 62 firmy. Ostatecznie w giełdzie wzięło udział 47 podmiotów - informuje dr Tomasz Norek, zastępca kierownika projektu InMor.
W ubiegłym tygodniu na
uniwersytecie przeprowadzono 17 spotkań dwustronnych. Nie zabrakło w nich naszych stoczni czy portów. Tematem wiodącym były "nowoczesne techniki i technologie w gospodarce morskiej oraz sposoby ich
finansowania". Szczególny nacisk położono na rozwiązania w zakresie infrastruktury i ochrony środowiska.
Podczas zorganizowanych warsztatów przedsiębiorcy zapoznali się z możliwościami uzyskania
dofinansowania z funduszy wsparcia, a także instrumentami takiej pomocy (m.in. kredytami, pożyczkami, gwarancjami), które dostępne są w bankach komercyjnych.
- Na dziś trudno jeszcze mówić o
bezpośrednich efektach spotkań. Polegały one bowiem na złożeniu oferty współpracy, a ich realizacja nastąpi w dłuższej perspektywie - wyjaśnia dr Norek.
Projekt InMor współfinansowany jest w 75 proc.
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Resztę daje budżet państwa.